O prolínání práce v IT a osobního života

čtvrtek 6. června 2013

Čistá instalace Mountain Lion


Svůj první Mac jsem si pořídil v roce 2009. Tehdy jsem na něm měl Mac OS X 10.5. Od té doby jsem prováděl všechny nabízené aktualizace, přidával a mazal různé aplikace a hacky. Po nákupu nového MacBook Pro jsem provedl obnovení z Time Machine. Má instalace (rozuměj obsah disku) se mnou žila a rostla čtyři roky.
Za tu dobu se toho mnoho událo. Hlavně jsem se z nesmělého switchera stal zkušeným uživatelem, tím se ustálil můj seznam používaných aplikací a služeb. Prošel jsem si celou cestu od 'trendaře' ke 'konzerváři'. Takže co jsem za ta léta nasbíral na disku? Nechť si čtenář odpoví sám, nebudu zde plýtvat vulgarismy.
Byl jsem tedy postaven před otázku, jak udělal čistou instalaci, ale zároveň minimalizovat dobu bez funkčního pracovního nástroje, bez kterého jsem v kanceláři zbytečný?
Logickou úvahou jsem dospěl k tomu, že chci novou (čistou) instalaci OS X a obsah svého homediru, který si následně ručně pročistím. O víkendu jsem si tedy udělal aktuální zálohu do Time Machine a pustil jsem se do práce.


Pořízení instalačního média


Můžete si myslet, že jsem perfekcionista, ale když čistá instalace, tak čistá instalace. To znamená zformátovat disk včetně záchranné partition. Takže nejdříve bylo třeba si zajistit bootovací médium pro novou instalaci.
Použil jsem USB flash, kterou běžně nosím na klíčích. Pomocí OS X Recovery Disk Assistant v1.0 (ke stažení na http://support.apple.com/kb/DL1433) jsem si vytvořil bootovací image. A restartoval svého Maca.

Smazání disku


Během bootu jsem držel klávesu option (alt) a pro boot vybral svou USB klíčenku. Tím jsem si rovnou před smazáním disku vyzkoušel, že pro boot funguje. Po bootu jsem spustil diskovou utilitu a smazal obsah disku tím, že jsem vytvořil novou partition využívající celou jeho kapacitu.

Instalace OS X


Po ukončení diskové utility jsem spustil instalaci Mountain Lion na nově vytvořenou partition. Celá instalace probíhala tak, že se nejdříve z internetu stáhla instalační image, která se pak rozbalila na disk. Je tedy třeba počítat s rozumným připojením do internetu.

Vytvoření fiktivního uživatele


Během instalace jsem vynechal všechny odložitelné respektive přeskočitelné kroky, jako je registrace či zadání Apple ID. Během vytváření uživatelského účtu jsem vytvořil fiktivního uživatele, říkejme mu třeba Franta Instalatér. Svůj účet pro běžnou práci vytvořím až později.

Instalace aplikací


Po dokončení instalace jsem se přihlásil jako Franta Instalatér. Do App Store jsem zadal své Apple ID a nainstaloval všechny aplikace, které budu chtít používat. Následně jsem doinstaloval i ostatní aplikace, které nepochází z App Store, jako je například Libre Office, Dia či Remote Desktop Connection. Tím jsem dokončil fázi instalace. Na disku byl čistý systém doplněný o potřebné aplikace. Dalším krokem bude získání uživatelských dat a nastavení.

Obnovení homediru


Nejdříve jsem si v aplikaci Předvolby systému vytvořil uživatelský účet, pod kterým budu s Macem pracovat. V mém případě se jmenuje Petr Kadlec. Dále jsem si spustil Terminál a zkontroloval pomocí příkazu ls -l /Users obsah složky Users. Zajímal mne název vlastníka a skupiny složky /Users/petrkadlec. V mém případě výsledek vypadal takto:

drwxr-xr-x+ 62 petrkadlec        staff   2108 31 kvě 06:02 petrkadlec

Tuto informaci je třeba si poznamenat.
Dále jsem se pomocí aplikace Finder připojil na zálohovací disk a 2x kliknul na složku se zálohami. Tím jsem vyvolal jeho přimountování (objevila se ikonka Time Machine disku ve Finderu a na ploše, záleží na nastavení Finderu). Následně jsem se ve Finderu proklikal v zálohách ke složce Latest. V ní jsem nalezl obsah disku před instalací a proklikal se do složky Users. Celá cesta pak vypadá například takto:

/Volumes/Zálohy Time Machine/Backups.backupdb/Petr’s MacBook Pro/Latest/Macintosh HD/Users

Zdrojová složka pro kopírování homediru
Z výše uvedené složky jsem ve Finderu překopíroval složku petrkadlec do složky /Users. Tím jsem získal původní obsah svého homediru.

Cílová složka pro kopírování homediru

Oprava práv


Po dokončení kopírování jsou sice data ve správné složce, ale velmi pravděpodobně s nesprávnými právy. Důvodem je jiné UID a GID vašeho uživatelského účtu a z toho plynoucí nesprávný vlastník vašich souborů. Proto je třeba práva opravit.
Jako Franta Instalatér jsem si spustil Terminál. V terminálu jsem si pustil shell s právy roota pomocí příkazu

sudo /bin/bas

a zadání hesla účtu Franta Instalatér. Následně jsem se přesunul do adresáře k opravě pomocí

cd /Users/petrkadlec

a aplikoval správného vlastníka a skupinu na všechny soubory v něm obsažených pomocí

find ./ -exec chown petrkadlec:staff {} \;

To chvíli trvá, záleží na počtu souborů a podsložek.

Kontrola oprávnění


Během ručního procházení jsem zjistil, že se občas vyskytují linky z homedirů do systémových složek. Proto je dobré nakonec použít Diskovou utilitu a prověřit oprávnění na systémovém disku.

Vyčištění


Po dokončení opravy práv jsem se odhlásil z účtu Franta Instalatér a přihlásil jako Petr Kadlec. Nyní je možné v aplikace Předvolby systému smazat účet Franta Instalatér. Již nebude třeba.

Pro vyčištění zbytků po nenainstalovaných aplikacích a nechtěných pluginů jsem použil CleanMyMac 2, konkrétně funkci Uninstaller/Leftovers respektive Extensions/Manager.

Zjištěné problémy


Po nové instalaci mi nefungovalo integrované sdílení na sociálních sítích (Facebook, Twitter, etc.). Problém vyřešila instalace OS X Mountain Lion Update v10.8.3 (Combo), jedná se o známý problém diskutovaný na fórech.
Dále jsem narazil na problém s exportem fotografií na sociální sítě (Facebook, Flickr) z Aperture. Pomohlo zrušení a znovu vytvoření spojení na tyto sítě.

Hodnocení


Po týdnu práce na přeinstalovaném MacBook Pro jsem neodhalil žádné další problémy. Mám čistou instalaci za relativně krátký čas, bez zdlouhavého setupování všech aplikací a služeb. Nemám k dispozici žádné objektivní měření, ale subjektivně mohu konstatovat, že rotující 'kolo štěstí' prakticky nevidím a systém reaguje svižněji. Doufám, že mi to zase na pár let vydrží ;).
Share:

0 komentářů:

Okomentovat

Předem děkuji za Váš komentář.
Prosím o Váš podpis, anonymní komentáře nemají žádnou váhu a nikdo je nebere vážně. Děkuji.